A lázcsillapító gyógykészítmények különféle formában és kiszerelésben kaphatóak, különböző felhasználási módra.
Vannak hagyományosan, tabletta formájában bevehető szerek; aztán vannak, amelyeket gélkapszulában, egyeseket végbélkúpként, és olyanok is, amelyeket szuszpenzió formájában vehetünk magunkhoz.
Ezeknek megvan a maga előnye és hátránya is, de mindenekelőtt azt kell szemügyre vennünk, hogy a beteg milyen életkorú, mennyire súlyos az állapota, és melyik alkalmazása lenne a legegyszerűbben kivitelezhető.
A végbélkúpot kisgyermekkor után már nem nagyon szokás használni, viszont megoldást jelenthet magatehetetlen, mozgásképtelen beteg esetében, akinél mondjuk a nyelés nem járható út.
A tabletta formájában kapható gyógyszerek általában olcsóbbak, mint a többi, mivel jóval olcsóbb és egyszerűbb az előállításuk, viszont csak kötött állapotban képes a hatóanyagot tartalmazni.
A különböző gélkapszulák már oldott állapotban hordozzák a hatóanyagot, ami gyorsabb felszívódást eredményez, viszont költségesebbek, és általában kevesebb is van belőlük egy csomagban.
A szuszpenzió egy keveréktípus neve, melyben nem oldott állapotban, de a hordozó folyadékban lebegve van jelen a szilárd hatóanyag - gyermekek esetében, vagy nyelésképtelenség-közeli torokfájáskor hasznos, ugyanis jóval könnyebb lenyelni, mint egy szilárd kapszulát vagy tablettát.
Tartsuk viszont szem előtt: a legújabb orvosi vélemények szerint a lázcsillapítás nem feltétlenül szükséges, csak abban az esetben javasolt, ha ezzel javítani tudunk a beteg közérzetén!