A láz kialakulásának vannak mérés nélkül is megállapítható jelei: lúdbőrözés, reszketés, hidegérzet, arcpír, csillogó vagy könnyező szemek, valamint érintésre az átlagosnál melegebb testfelszín.
Ezek általában egyszerre, vagy szorosan egymást követve jelentkeznek.
Ha ilyesmit tapasztalunk, mindenképpen érdemes hőmérővel is ellenőrizni, hogy a beteg valóban éppen belázasodik, vagy más körülmény váltotta-e ki a hatásokat.
További jellemző tünetek még a levertség, ingerlékenység, étvágytalanság, kába tudatállapot.
Gyermekek esetében különösen szembetűnő, ha betegség következtében testhőmérséklet-változás zajlik, ilyenkor rendszerint lelassulnak, nyűgössé válnak, úgyhogy mindenképpen érdemes a viselkedésben megnyilvánuló változásokat is figyelni és figyelembe venni.
Bizonyos betegségek állandó lázzal járnak, míg mások ciklikusan ismétlődő ingadozással – kórházakban ezért vezették be a lázgörbét, amelyen folyamatosan nyilván tudják tartani a változásokat a diagramon kirajzolódó ábrával.
Mindenképpen szükséges a mérés ismétlése akkor is, ha magunkat vagy gyermekünket ápoljuk otthon, ugyanis az alapján akár a megbetegedés mibenlétéről is információt szerezhetünk.
Folyamatos, vagy mintázat szerint ismétlődő belázasodás esetén érdemes orvosi segítséghez fordulni.